Kolik litrů máme vlastně vypít?


Dodržujte pitný režim.Tuto větu slyšíme denně, hlavně v létě. A pokud zavítáme k lékaři, máme to ještě potvrzeno od něho.

Ale co to vlastně je, pitný režim?
·        Doporučení, abychom vypili dva až tři litry tekutin denně.
·        V parném létě pochopitelně více.

Jenže takto se to přeci určit nedá.
–         Potřeba vody pro tělo, které váží sto dvacet kilo, bude jistě jiná nežli u člověka, který má sotva poloviční váhu.

Nedávno jsem narazila na internetu na zajímavou možnost výpočtu potřeby vody u každého člověka. Je to jednoduché. Svou hmotnost vynásobíme číslem 0,033. Pokud provozujeme nějaký sport, samozřejmě, že se potřeba vody zvyšuje. Na každou hodinu intenzivního pohybu, si určitě dopřejte litr vody navíc.

Pryč s celulitidou a velkým břichem

Proč je vlastně příjem tekutin pro naše tělo tak nezbytný?

·         Lidské tělo je tvořeno šedesáti procenty vody.
·         Už z tohoto údaje je jasné, že bude potřeba doplňovat zásoby, kterých se během dne, různým způsobem, zbavujeme.
·         Už ve škole nás přeci učili, že bez jídla může naše tělo vydržet i několik týdnů, zatímco bez vody nastává velký problém už za dva až tři dny.

Příjem tekutin je důležitý pro správné fungování našeho těla.
–         Je na něm závislý stav pokožky – nedostatkem může vzniknout nepříjemná celulitida
–         Voda, která opouští naše tělo, bere s sebou i odpadní látky.
–         Naopak, ta, kterou do těla dostáváme, pomáhá živiny roznášet.
Tak trochu problematičtí, jsou v příjmu správného množství tekutin, děti a starší lidé, kteří nepociťují žízeň, a tak příjem vody považují za zbytečnost. Tělo jim ale samo řekne, že je něco špatně.
–         budou rychleji unavení
–         častěji je bude bolet hlava
–         starším lidem mohou selhávat ledviny.

Kromě toho, je tu ještě jedno nebezpečí. Pokud naučíme naše tělo na nízký příjem tekutin, začne s nimi šetřit. Což znamená, že je bude v těle zadržovat a my budeme vypadat o několik kil silnější.