Výhody a nevýhody bydlení v podkrovním bytě

Díky své poloze patří podkrovní byty na trhu nemovitostí obvykle k těm nejdražším. Jsou světlé, prostorné a často bývají dostupné v lukrativních lokalitách. Kvalitu výhledu ovlivňuje správné umístění oken a především jejich velikost.
pokoj v podkroví
Šikmé stropy v podkrovním bytě se z vizuálního hlediska jeví jako výhodné, protože vytváří dojem útulnosti. Z praktického hlediska však mohou způsobovat komplikace. Z odhadem jejich výšky. Zpočátku si možná odnese majitel  i pár boulí. Eliminovat se tento problém dá vhodným uspořádáním místností v daném prostoru.

Střešní okna v podkrovním bytě propouštějí více světla než klasická svislá okna. Poskytují výhled odcloněný od městského ruchu do oblak. A pokud je dobře umístěné, nabídne panoramatický pohled do krajiny. Problém nastává při silnějším dešti, protože se jimi nedá větrat. Je tedy vhodné mít v podkrovním bytě i běžná okna, kterými čerstvý vzduch může proudit i za deště.

Teplota v podkrovním bytě je největším úskalím podkrovního bydlení v letním období. Tyto projevy lze zmírnit zatažením oken orientovaných ke slunci a k řešení situace pomůže především kvalitně provedený střešní plášť, jeho zateplení a typ střešní krytiny. Všechny tyto střešní vlastnosti přivítáte i v zimním období, aby v podkrovním bytě bylo příjemně teplo.
podkroví střecha
Atypickému nábytku se v podkrovním bytě nevyhnete. Kvůli vyšší ceně nábytku na míru je finančně náročnější. Často tak ale může vzniknout originální a neotřelé řešení vybavení bydlení. Dokonce i dobře navržená kuchyňská linka bude mít mezi šikmými plochami svoje neotřelé kouzlo.
Střecha je jedním z nejdůležitějších kvalitativních ukazatelů budovy a tak bydlení přímo pod ní může přinášet i určitá rizika. Proto je důležité, ještě než se nastěhujete, zjistit její závady a pokud možno je nechat odstranit.