Benzín, nebo diesel?

Benzínové a dieselové modely, navzdory postupně se zvyšujícímu prodeji elektrických automobilů, stále tvoří většinu prodeje automobilů.
Dieselové motory jsou poslední dobou médii hojně skloňovány. Nepochybně je určitá míra kritiky, i s ohledem na emisní skandály některých automobilek, zasloužena. Není však sporu o tom, že koluje velké množství dezinformací, které vedou k nespravedlivé démonizaci některých dieselů.
Do nekonečného sporu „diesláků“ a zarytých obhájců benzínu bych rád vnesl a oživil argumenty, které nelze opominout:

čerpací stanice
 
·         Hospodárnost
Vznětové motory mají v průměru vyšší pořizovací cenu než benzinové. Mnoho motoristů, kteří nenajezdí dostatečnou roční kilometráž a cestují na krátké vzdálenosti, může jednoduše ušetřit peníze tím, že si koupí levnější – benzinový vůz. Na delších vzdálenostech pak obecně platí, že jsou dieselové motory efektivnější a úspornější.
 
Ani rozdílnost výše povinného ručení nemusí být zanedbatelná. Nezapomeňte se před výběrem vozu seznámit s aktuální nabídkou pojišťoven.

čerpání
 
·         Řízení
Není pochybu o tom, že se při řízení oba typy motorů chovají jinak. Dieselové motory disponují velkou „tažnou sílou“. Tyto modely potřebují méně „směnných posunů“ aby dosáhly podstatného zrychlení, tahu. Zavděčí se vám také, pokud auto budete používat v lese (např. na k vlečení kmenů), nebo plánujete vozit větší náklad.
Benzínové motory mají v tomto srovnání menší „sílu“. Zatímco někde nabízejí o něco méně, benzíny mají obecně vyšší konečný výkon. Podle mého názoru je s tímto typem motoru více zábavy. Obecně platí, že jízda v režii jednoho řidiče je plynulejší a příjemnější ve voze benzinového typu. Tento bod se však hodí spíše k diskuzi – bude se nepochybně s ohledem na konkrétní okolnosti lišit (druh automobilu, styl jízdy řidiče apod.)

benzínka
 
·         Ekologická zátěž
V posledních rocích došlo k velkému tlaku na výrobu dieselových modelů automobilů (respektive proti ní). A to nejen díky emisnímu skandálu společnosti VW. Je důležité si uvědomit, že tyto problémy se týkají především starších vznětových motorů. Moderní diesely s výfukovými plyny pracují daleko efektivněji.