Potřebuji nutně informaci

Předávat si zkušenosti, dovednosti, různé návody a poskytovat rady, to není nic nového. Dělávali to naši předkové a my v tom jen dále pokračujeme. Patří to zkrátka do našeho života a děláme to zcela přirozeně. Ovšem každý nemůže znát všechno a tak se jednoho dne stalo, že začala v našich městečkách a chráněných oblastech vyrůstat informační centra.

Snad úplně první počátky byly v cedulích, které ještě přetrvávají, případně se vylepšují. Ovšem není nad lidské slovo a zodpovězení dalších otazníků.
Postupně vykvétaly budovy s nápisem Infocentrum. Toto slovo vzniklo spojením dvou slov –  informační centrum (místo). Každému je hned jasné, že zde získá potřebné informace.
        – Info – vysvětlení, objasnění, poučení, sdělení, získání informací
        – Centrum – těžiště, střed, ústředí, středisko, zkrátka jádro nebo podstata věci
Výraz centrum se dnes vyskytuje ve složenině slov, s kterými se běžně setkáváme: kardiocentrum, autocentrum, copycentrum, byznyscentrum atd.  Jedná se zejména o zdravotnické, obchodní zařízení, ale zároveň i o místa, která poskytují informace nebo jiné služby.

Co nabízí Infocentra

Dokážou nám poskytnout potřebné informace o jednotlivých místech v daném regionu. Jsou známé pod hovorovým výrazem „íčka“. Rozhodně se řadí do veřejných služeb pro každého občana včetně cizinců. Kromě vyškolených pracovníků zde můžeme obdržet další potřebné věci včetně reklamních a propagačních materiálů nebo upomínkových předmětů.

Dále zde můžeme dostat informace
–          o ubytování a stravování
–          o firmách a místních službách
–          dopravních spojů
–          zda jsou zde kulturní a přírodní památky
–          vycházkové trasy v okolí
–           sportovní a kulturní akce – někde nabízí i předprodej lístků
–          podle možností kopírování materiálů případně další doplňkové věci jako i přístup na internet

Infocentrum můžeme najít nejen pod hlavičkou města, ale zároveň sem lze zařadit i firmy, podniky a společnosti. Zkrátka sem patří v podstatě každá instituce, která se potřebuje zviditelnit a zveřejnit o sobě ty nejdůležitější informace pro občany.