Ubytování v hotelu v Mikulově přímo v centru vinařské oblasti

Ubytování v hotelu v Mikulově přímo v centru vinařské oblasti


Trojúhelník Lednice – Valtice – Mikulov

Mikulov spolu s Valticemi a Lednicí tvoří rovnoramenný trojúhelník lidských sídel, vzdálených od sebe jen několik kilometrů. Je to proslulá vinařská oblast, Valticím se dokonce přezdívá „hlavní vinařské město“ a kromě mnoha vinných sklípků se zde nachází i Střední odborná škola vinařská Valtice a Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny. Vinné révě byl zasvěcen i zdejší zámek, v jeho rozsáhlých sklepních prostorách můžete obdivovat stálou expozici s ochutnávkou špičkových vín, která se pěstují nejen na Moravě, ale např. i v Polabí. A pokud jste milovníky přírodních scenérií, jistě vás zaujme naučná stezka věnovaná pochopitelně pěstování mnoha odrůd této typické jihomoravské plodiny.
zámek Lednice s přilehlým parkem
Mikulov je jedno z nejkrásnějších měst na Moravě, je to dáno mimo jiné i jeho výjimečnou polohou na okraji Chráněné krajinné oblasti Pavlovských vrchů, zlidověle nazývaných Pálava. Město obklopují vinohrady ze tří světových stran a tvoří významnou dominantu, bez níž bychom si zdejší kraj nedokázali představit. Podobně jako ve Valticích, i v Mikulově je objekt zámeckého areálu věnován vinařství, je zde již desítky let otevřená výstavní expozice, která zahrnuje jak výrobu nejrůznějších druhů špičkových vín, tak i samotnou péči o vinnou révu v úrodné krajině, jedné z nejteplejších v České republice. Tradice pěstování některých odrůd révy sahá až do starověku, zdejší oblast si oblíbili zejména Římané na svých taženích napříč Evropou, ostatně, přítomnost římských legií byla patrná i ve stejné zeměpisné šířce na Slovensku, vzpomeňme např. nápis vytesaný ve skále pod hradem v Trenčíně.
vchod do zámku ve Valticích
Lednicko-valtický areál je rovněž významnou zdejší pamětihodností, jeden z nejkrásnějších zámků ve střední Evropě se zde vyjímá spolu s rozsáhlým krajinným parkem o rozloze necelých tří set čtverečních kilometrů, a spolu s dalšími stavbami, jako je kupříkladu Minaret, nebo Apollonův chrám. Vyplatí se tedy tato místa navštívit v rámci dlouhodobého pobytu s ubytováním, např. s maximálním pohodlím hotelu v mikulově, s výhledem na město, zámek a působivé okolí Pavlovských vrchů.