Do pěti hodin v cíli

Každým rokem můžete spatřit v ulicích Prahy hromadu závodníků, jak běží městem. Pokud je to na podzim a dějištěm je pražská Stromovka, bude to s největší pravděpodobností Memoriál Iva Domanského neboli maraton.
§  Tento závod je druhý nejstarší svého druhu v Čechách.
§  Starší už je jen ten, který se koná v Ostravě.

Pražští závodníci se mohou účastnit už více než půl století. Závod je podle organizátorů snadný. Mohou na trať prý vyběhnout i naprostí amatéři nebo jen víkendoví běžci.

Téměř celý závod se běží po rovině. Závod má deset okruhů, které dohromady čítají čtyři tisíce dvě stě devatenáct a půl kilometru. Maraton je ohraničen časovým limitem. Kdo nedoběhne do pěti hodin, ten už je mimo bodování. A aby se ti pomalejší závodníci netrápili celý závod zbytečně, je jim čas změřen už po šestém kole. Pokud se nedostaví do dvě a půl hodiny, musejí z kola ven.

Ti zodpovědní jsou zvýhodněni

Tak jako na každém závodě, i tady se platí startovné. Právě s tím nesouhlasil muž, po kterém je tento závod pojmenován. Jednotlivci zaplatí čtyři sta korun a štafeta jednou tolik. Štafeta je dvojice závodníků, která si mezi sebou trať rozdělí. Mohou to být dva muži, dvě ženy nebo smíšená dvojice. Jednotlivé kategorie jsou rozdělené i podle věku.

Muži i ženy jsou věkově rozděleni
a)     do devětatřiceti let
b)    od čtyřiceti do čtyřiceti devíti
c)     od padesáti do padesáti devíti
d)    od šedesáti do nekonečna.

Pokud bude mít závodník doklad, že absolvoval zdravotní prohlídku toho roku, kdy chce běžet, bude automaticky pojištěn pořadatelem.Ostatní běží na svou vlastní zodpovědnost. Pražský maraton se jmenuje „Memoriál Iva Domanského“ na počest tohoto muže, který byl vytrvalcem, trenérem, publicistou, moderátorem a velkým propagátorem této náročné běžecké disciplíny. Zemřel roku 2012.