Grapefruit jako zdroj našeho zdraví

Využití z tohoto citrusového stromu, který se nejprve v Americe pěstoval jako okrasná rostlina, je velice početné. Uplatnění v lékařství zde nalezne také  kůra z tohoto stromu, listy, květy, ale hlavně plody, a opět se z plodu beze zbytku využívají všechny jeho části, jak slupka, tak dužina a semínka.

Grapefruitové plody obsahují vysoké procento zdraví prospěšných látek, jako je značné množství vitamínu C, B, D, E a K.  Tento plod je také napěchován blahodárně působícími přírodními flavonoidy.
půlky Grapefruitu
Častá konzumace těchto grepových plodů napomáhá
obranyschopnosti organismu,
zlepšování krevního oběhu,
upravují hladinu cholesterolu v krvi
zabraňují tvorbě rakovinotvorných látek ve střevě a žaludku
zvyšování účinku některých léků až šestinásobně
podporují látkovou výměnu
napomáhají trávení
podporují imunitu organismu proti nachlazení, infekcím a zánětům
zvyšují odolnost sliznic
napomáhají ke snížení nadváhy
očišťují střeva a stabilizují střevní flóru
podporují žilní systém, odstraňují křečové žíly a hemeroidy

Z dalších zdraví prospěšných látek v grepu jsou zde zastoupeny karoten, tiamin, riboflavin, pektin a niacin. Z minerálů napříkladvápník, hořčík ,draslík a kyselina listová.
grapefruit růžový
Grep je charakteristický svou hořkou chutí
Tato nahořklá chuť svádí při konzumaci k jeho oslazení cukrem. To se však nedoporučuje, neboť grepová šťáva společně s cukrem v žaludku kvasí.
Z nejdůležitějších, nejzajímavějších a nejvíce obsahujících zdrojů důležitých živin a léčebných látek jsou grapefruitová semínka.

Ze semínek se šetrným lisováním vyrábí grapefruitový olej, který má široké zastoupení v kulinářství, ale hlavně ve zdravotnictví pro jeho antivirové, antimikrobiální a protiplísňové účinky.

Grapefruitový olej pomáhá při mnoha zdravotních potížích, ale lze jej užívat i preventivně. Používá se například při ošetřování úst a rtů, jako jsou popraskané rty, opary, afty na ústní sliznici. Též poskytuje úlevu při bolestech zubů, zánětech a krvácivosti dásní.