Jaké vybrat dětem chodítko

Dětská chodítka existují dvojího druhu. Prvním z nich je onen známý „pavouk“ – látková nebo plastová konstrukce zabezpečená nosnými prvky z kovových trubek nebo plastového skeletu. Batolata se pohybují posazeni do sedátka uprostřed, tím udržují stabilitu v jeho těžišti a pohyb provádí odrážením od podlahy. Výhodou je, že je lze využít již velice brzy, zhruba po deseti měsících od narození. Před těmito výrobky však důrazně varují odborní lékaři, kteří upozorňují na špatný vývoj pohybové soustavy, zejména kyčelního kloubu, obratlů páteře, a dále na psychomotorické problémy a následné nesouladné projevy při chůzi.
Naučit děti chodit přirozeně znamená nechat je přivyknout klasickému způsobu střídání nohou, harmonické práci celého pohybového aparátu, který v součinnosti s nervovou soustavou a mozkem zvládne pracovat s těžištěm těla. Proto se dnes od „pavouků? Ustupuje a lidé se navrací k původní myšlence chodítek podobných dětským kočárkům.batole.jpg

Jak postupovat při výběru a na co brát ohled

Stabilita konstrukce – na kvalitě provedení a stabilitě záleží právě u malých dětí, které jsou na tom závislí. Konstrukce by se neměla viklat, měla by se dát nastavit dle výšky batolete a neměla by se rozpadnout i po případném pádu na zem.
Přírodní materiál – současný trend nahrává přírodním materiálům a spíše vytlačuje ty plastové na okraj zájmu. Do popředí se již před několika lety posunuly dřevěné hračky a výrobky pro děti a zasáhlo to i chodítka. Zejména jde o tzv. chodítka aktivní https://www.chytraliska.cz/kategorie/drevene-hracky-pro-nejmensi-a-miminka/choditka-pro-deti/, kdy jsou děti nuceny tlačit jej před sebou a pouze se jej držet – na podobném principu se využívají i chodítka pro špatně pohyblivé seniory. dítě na podlaze.jpg
Barvy – děti milují pestré pastelové barvy a neměli bychom jim nabízet tmavé jednobarevné předměty na hraní. Ani černé nebo šedé oděvy. Pestrobarevným výrobkům dejte rozhodně přednost.
Motivy – mohou být také vyzdobeny hezkými pohádkovými postavičkami, např. z večerníčků, které upoutají pozornost a vylepší soustředění i náladu.