Jakou chemii do bazénu?


Vodu v bazénu je nezbytné udržovat v permanentní čistotě. To však neznamená jen jednou za čas z hladiny sesbírat listí a větve, ale je potřebné také zlikvidovat mikroby, kterých je v takovém prostředí více než dost. Můžete k tomu použít poměrně levný a vysoce účinný chlór, ale pokud jste vy nebo někdo z vaší rodiny na chlór alergičtí, je možné vybrat si i jiné prostředky, které jsou také efektivní.
výuka chemie


Zkuste kyslík


Kyslík nejen dýcháme, ale můžeme z jeho pomocí dokonce dezinfikovat vodu v bazénu. Tento druh dezinfekce funguje stejně dobře jako chlór, jen je nutné použít ho o něco více, což se ale trochu prodraží. Navíc není dobré chemické dezinfekční přípravky fungující na bázi kyslíku míchat s chlorovanou vodou. Nemusíte mít však obavy, že byste neměli čím bazén napustí. I když je voda z vodovodního řádu také chlorované, je ho tam pouze stopové množství, takže se žádné bouřlivé reakce mezi těmito dvěma prvky bát nemusíte.
chemické zkumavky


Funguje i brom


Dezinfikovat vodu v bazénu pomocí bromu je v našich končinách trochu netypické, ale také se to dá. Brom však nedokáže udržet vodu prostou bez bakterií za každého počasí. Je důležité, aby voda byla dostatečně teplá, jinak vám bude přípravek z bromu v podstatě k ničemu. Máte-li bazén na zahradě a nejste-li schopni regulovat teplotu jeho vody ohřívadlem, raději brom ani nezkoušejte. Jste-li však vlastníci vířivky, je dezinfekce na bázi brom pro vás jako dělaná. Brom sice není bez zápachu, ale ten je pouze mírný, což se o chlóru říci nedá. Navíc nezpůsobuje alergie, což je další plus.


Na vodu si můžete i posvítit


Žijeme v době technických zázraků a tak už je dnes možné využít k dezinfekci bazénové vody i světlo. UV lampy vyčistí vodu stejně dokonale jako výše zmíněné přípravky, ale zároveň stejně dobře pročistí i vaši peněženku. Cena UV lampy na střední bazén se obvykle pohybuje okolo patnácti tisícovek a výše. Její životnost je okolo deseti tisíc hodin, což není zlé, ale spotřeba rozhodně není marginální.