Kdy se dočkáme nákupu potravin přes internet?

V mnoha zemích Evropy i světa je zcela běžné, že lidé nakupují přes internet. Je to pohodlné, šetří to tolik vzácný čas. Platí to také u nás. Lidé stále více zboží objednávají prostřednictvím internetu Bohužel s výjimkou potravin.

Zatímco některé potravinové řetězce běžně nabízejí nákup a dovážku  přes internet v jiných zemí, v Česku se do toho nehrnou a je rozhodně na místě otázka proč? Jsou snad obavy, že by zde nenašli dostatečnou klientelu? Z velkých řetězců je to v podstatě jen Tesco, které nabízí nákup přes internet. Dále se tohoto úkolu zhostili spíše čeští prodejci. O pokrytí v tom pravém slova smyslu lze mluvit v případě Prahy, ostatní lokality si musí na dovoz on-line potravin asi počkat. Přitom v jiných zemích funguje tento způsob už více než deset let.

Nákupy potravin přes internet by nepochybně ocenili nejen lidé, kteří bojují s časem, ale především také lidé, kteří jsou například imobilní či zdravotně postižení.
 

Výhody a nevýhody

Jaké jsou výhody a nevýhody on-line nákupu potravin?
Výhody

  • nákup z pohodlí domova
  • nemusíte se nikde trmácet MHD nebo autem a hledat parkovací místa, zboží Vám přivezou až do domu
  • šetříte čas, což oceníte například před rodinnou oslavou

 
Nevýhody

  • nemůžete si zboží „osahat“, což v případě ovoce či zelenin rozhodně může být problém
  • nemůžete si zboží „očichat“, což je nevýhoda třeba u nových kosmetických značek
  • hrozí ztráta určitých užitečných návyků

 
Každopádně on-line objednávka potravin a následný bezplatný dovoz až do domu rozhodně chybí. Nezbývá než doufat, že se to výhledově změní. Jedná se určitě o velkou nedokonalost na našem trhu. Proto jde o to usnadnit lidem život. Přináší to i nové pracovní příležitosti například pro lidi, kteří pracují jako vychystávači zboží a jako řidiči a dopravci zboží. Rozhodně by se mělo jednat o nákupní standard a ne nadstandard jak tomu je.