Klid, harmonie a kontakt s přírodou – Skandinávský styl bydlení

Tento severský styl se stal jedním z nejaktuálnějších trendů dnešního bydlení a jeho popularita rozhodně neklesá. Vznikl v severských zemích, a jestli je něco, co mu nelze vytknout pak je to to, že velmi dobře působí na psychiku člověka. Dopřává totiž klid, harmonii a hlavně kontakt s přírodou. Někteří by mohli tvrdit, že působí jako balzám na uši. Kromě toho všeho je také velmi univerzální a nadčasový.
dveře na terasu

Dominantním znakem tohoto stylu je jednoduchá barevnost. Lidé na severu si totiž váží světla, jelikož se musí vypořádávat s dlouhou a hlavně temnou zimou. Noc zde trvá okolo dvaceti hodin. Světlé barvy jsou tedy samozřejmostí. Je jedno, jestli se jedná o barvu bílou, světle šedou nebo béžovou. Nejsou ale na škodu ani ostatní barvy. Platí ale pravidlo, že nesmí dominovat.

Dalším typickým prvkem je používání přírodních materiálů. Základním materiálem je dřevo, které je březové nebo borovicové. Chybět nesmí ani výrobky, které jsou z kovu nebo kůže či přírodní textilie.

Pozor byste si měli dávat na zbytečné dekorace. Ty do tohoto stylu nepatří. Důležitá je totiž praktičnost a funkčnost. Neměly by chybět polštáře, přehozy, lampy, svícny nebo dokonce vázy. Vítaný je ale i industriální styl nebo kombinace s retro kousky.
pohovka pod schodištěm

Mezi další znaky bychom mohli zařadit otevřený prostor bez členění, jemné a přesné linie, velká okna, ale bez záclon, dominanta světlých barev, přírodní materiály, nezapomínat nesmíme ani na rostliny a květiny, jednoduché tvary nábytku nebo vintage věci.

Tento typ bydlení se v dnešní době uplatňuje hlavně u mladší generace, které ve svých bytech či domech nechtějí mít spoustu lapačů prachu a dávají raději přednost volnosti.

Pokud se vám tento severský typ bydlení také líbí, pak jej můžete vytvořit i ve vaší domácnosti. Uvidíte, že tím rozhodně nic nezkazíte. Možná dokonce i naopak. Rozhodně ale tohoto rozhodnutí nebudete litovat.