Králík jako domácí zvíře: co musíte vědět

Králík je plaché zvíře, a proto není v žádném případě vhodný pro mazlení. Správný přístup není proto tak snadný. Dožívá se až deseti let a žije v koloniích. Proto jako zvíře potřebuje druhově stejného společníka, aby netrpěl depresí. Stejně jako morčata je považován za ideálního partnera, což je mylná představa! Jsou nejen fyzicky jiní než morčata, ale také komunikují úplně jinak. Ale pozor: pokud se rozhodnete pro párek králíků, měli byste určitě samce kastrovat, jinak můžete být zaplaveni jeho potomky.

světlý králíček

Nákup

Děti chtějí králíka, který vypadá roztomile. Ale vy byste při nákupu neměli dbát jen na faktor roztomilosti. Zdravé zvíře je živé, má lesklou, hladkou srst a jasné oči. Nos, uši a zadek jsou suché a čisté. Když ho přinesete domů, nechte ho spolu s kamarádem odpočinout, aby si mohli zvyknout na nový domov.

Rozdělení práce a péče

Navzdory počáteční euforii se zájmy dětí mohou rychle změnit. Mějte na paměti, že jako rodič máte hlavní odpovědnost za zvíře. Zůstaňte důslední a trvejte na tom, aby byly skutečně splněny dohodnuté denní povinnosti, jako je krmení nebo čištění misky na vodu. Od školního věku může dítě vykonávat většinu práce zcela nezávisle. Nejneoblíbenější prací je vždy čištění pelechu. Také toaleta by se měla čistit denně, protože zvířátka by jinak onemocněla.

Krmení

Kromě mrkve, má rád fenykl, celer, jablko nebo hrušku. Při dávkování ovoce se však musí brát v úvahu vysoký obsah cukru. Proto by ovoce mělo tvořit nejvýše čtvrtinu denní krmné dávky. Krmiva, jako jsou trávy, pampelišky nebo salát, jsou přirozenou potravou, a proto by takto měli být tato chlupatá stvoření krmena relativně často. Vzhledem k tomu, že zelené krmivo není k dispozici po celý rok, potřebujete náhradu. Nejlepší je mít seno vysoké kvality. Nesmíte používat suché krmné směsi, protože mohou být škodlivé a nemohou být zpracovány žaludkem. Také buďte opatrní, abyste odstranili všechny vadné nebo hnijící zbytky potravin, mohou být nebezpečím, jakož i některé druhy zeleniny a odrůd rostlin. Informujte se předem!
králíček holčičky

Králíci ve venkovním prostoru

Mohou žít v zahradě po celý rok. Pevný, velký kryt, který poskytuje ochranu před útočníky, jako jsou kočky nebo dravci, stejně jako před větrem a nepříznivým počasím, je nejlepším způsobem, jak je udržet. Měli byste také zajistit, že pro malé darebáky bude dostatek možností k zábavě. Vzhledem k tomu, že mohou kopat velmi hluboko a tím i unikat z uzavřeného prostoru, je nutná mřížka, která je zapuštěna až 50 centimetrů hluboko v zemi.

Králík v bytě

Pokud chcete držet králíky v bytě, musíte být schopni poskytnout jim dostatek pohybu a herních možností. Dále se musíte ujistit, že si v bytě nemůže ublížit. Odstraňte všechny rostliny, které jsou toxické pro zvířata a zajistěte napájecí kabely. Jako toaletu použijte bedýnky naplněnou králičím stelivem.