Kuriozity z oblasti vodních ploch v České republice

Extrémy ve všech podobách, rekordy a kuriozity, se velice dobře pamatují a lidé je s oblibou vyhledávají už jen z toho důvodu, že něco takového viděli nebo prožili na vlastní kůži. Člověk je tvor nesmírně zvídavý a touží poznat leccos, a tak pochlubit se třeba návštěvou nejsuššího místa v Česku, nebo fotografií nejstarší přehradní nádrže, je pro každého z nás něco výjimečného.
vodní lilie.jpg

Největší pražský rybník

Tím je Počernický rybník v katastru obce Dolní Počernice. Jeho rozloha je necelých 20 hektarů a v jeho blízkosti se nachází zámecký areál s parkem. Spatřit jej můžete např. z vlakové trati, která vede v jeho bezprostřední blízkosti.

Nejstarší přehrada v Česku

Tou není ani Lipno, ani Orlík, nýbrž vodní nádrž Jordán v jihočeském městě Tábor. Vznikla v roce 1492 přehrazením Košínského potoka. Je to zároveň nejstarší přehrada ve střední Evropě, zaujímá rozlohu 50 hektarů a hluboká je přibližně 14 m. Jordán byl stavěn jako zdrojnice pitné vody pro město, dnes už slouží pouze pro rekreační účely.
voda v jeskyni.jpg

Nejhlubší uměle vytvořené jezero

Mostecké jezero je nejhlubší umělou jezerní vodní plochou v Česku. Vzniklo rekultivací bývalého dolu Ležáky, kde se těžilo hnědé uhlí . Největší hloubka jezera je 75 metrů (což je zhruba 25 patrový věžák), průměrná hloubka je pak 22 metrů.

Nejrozsáhlejší podzemní jezero

Najdete jej v Bozkovských dolomitových jeskyních nedaleko Semil. Je součástí tzv. Jezerního dómu, je dlouhé 24 metrů, široké 14 metrů a hluboké zhruba 2 metry, přičemž byla jeho původní hladina snížena kvůli prohlídkovému okruhu.

Největší rybník v České republice

Největším rybníkem je Rožmberk, nedaleko města Třeboň. Nechal jej vystavět Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan v letech 1584 – 1590, pracovalo tu zhruba 800 mužů. Jeho hráz je dlouhá 2,5 kilometru, vodní plocha zaujímá rozlohu 489 hektarů a maximální hloubka u stavidel je 10 metrů, přičemž na většině plochy rybníka je hloubka vody sotva 150 cm. Původní rozloha byla dokonce 1000 hektarů.

Odlezelské jezero

Vůbec nejmladší vodní plocha, která vznikla bez zásahu lidské ruky. Příčinou jeho vzniku byl sesuv půdy Potvorovského kopce, čímž byl přehrazen Mladotický potok a krajinu následně vyzdobilo jezero dlouhé půl kilometru, široké téměř 100 metrů. K sesuvu došlo v roce 1872 a zhruba o sto let později bylo jezero vyhlášeno národní přírodní památkou.