Sázka na jistotu jménem Česká republika

Sázka na jistotu jménem Česká republika

Pro to, aby byl přemístěn provoz globálních výrobců přemístěn přímo do Česka, máme ideální podmínky. Vyplývá to přímo ze studie realitní a poradenské společnosti Cushman a Wakefield. V této analýze firma hodnotila podmínky v celkem čtyřiceti osmi zemích, přičemž naše republika se umístila na pátém místě. Nejlepší podmínky samozřejmě a logicky nabízí Čína a Indie, dále také USA.

mapa světa

Nedá se přímo říci, že by z hlediska výrobního průmyslu byla Česká republika nejlevnější, ale v uvedené práci se hodnotí nejen mzdy tuzemské pracovní síly, ale také ceny energií, administrativní poplatky a ceny průmyslové výstavby. I přes to, že tedy úplně nejlevnější pracovní sílu nenabízíme, stále se u nás vyplatí výrobu mít a naše země patří mezi nejvýhodnější v tomto smyslu v Evropě.

Nejen kvůli výhodnosti cen, ale také díky relativní politické stabilitě v porovnání s dalšími východními sousedy, díky vysoké bezpečnosti a díky ekonomické a korporátní stabilitě, má naše země výhodu. Rizika pro investující subjekty jsou tedy minimální a k tomu jako bonus získávají centrální polohu se strategickým přístupem na hlavní evropské trhy.

Výsledky průzkumu vycházejí z posouzení dvaceti položek, které vyústí do tak zvaného indexu výrobního rizika. Zdrojová data použitá v analýze pak pocházejí například ze Světové banky či Oxford Economics.

Na prvním místě se tedy umístila Čína. Na druhém místě Spojené státy, na třetím místě potom Indie, za ní Kanada a následně právě Česká republika. V první desítce se také umístilo Polsko, hned za Českem a dále Maďarsko. Na jedenácté příčce světa je pak Maďarsko.

 střední evropa

Pokud se pak na data z práce dívá z hlediska nákladů, vždy upřednostňujeme tedy ty země, ve které je možné mít nízké provozní náklady, včetně těch mzdových. Zde také vítězí jednoznačně Čína. V tomto ohledu je pak Česká republika až na 13. místě.

Z geopolitického hlediska pak jsou v popředí země, kde je ekonomická stabilita a politické hrozby minimální, tedy zde vede USA a Kanada a Česká republika je hned třetí. Z dalších evropských zemí v tomto pohledu pak figurují do první desítky také Německo, Finsko a třeba Rakousko.

5/5 - (1 vote)