Slavná jména nejslavnějšího dostihu v České republice

Velká pardubická je druh dostihu, který je u nás velmi populární a známý. Jedná se o takzvané steeplechase cross – country, což pojednává o tom, že to není dostih, kde se pouze běží na rychlost, ale také se tam překonává spousta různě náročných překážek.

Běží se vždy druhou říjnovou neděli a v naší republice se jedná o nejstarší pravidelné sportovní utkání. Uvádí se, že se jedná o nejtěžší překážkový dostih v Evropě, ale toto je poměrně sporné. Nicméně pojďme si připomenout pár největších jmen Velké pardubické – ať už se jedná o čtyřnohé nebo dvounohé vítěze.
koňské dostihy

Koně

 Seznam koní, kteří byli v historii Velké pardubické nějak významní, by vydal na samotné články jen o nich samotných. Proto níže uvedení koně jsou známí hlavně díky svým nedávným úspěchům.

Železník
 Lidé od koní nemají koně rezavé barvy rádi, protože jejich povaha většinou bývá složitější a tento fenomén to potvrzoval, navzdory tomu však jeho schopnosti byli nepřekonatelné. Narodil se v roce 1978 v tehdejším Československu (dnes Slovensko) a jeho původ nic úžasného nepředurčoval – matka byla spíše podprůměrná a otec byl sice významný, ale to má 99% koní.

Jako všichni dostihoví koně i on začínal na rovinových dostizích a až ve svých 6 letech běžel první překážkový dostih. Velkou pardubickou vyhrál v letech 1987, 1988, 1989 a 1991. Zemřel v roce 2004 ve svých 26 letech.

Tiumen
 I druhá koňská celebrita se pojí s Josefem Váňou. Narodil se v roce 2001 v Polsku a jeho původ je vskutku špičkový (oba dva rodiče jsou šampioni). V mládí jeho kariéra nějak slibně nevypadala, ale pozvolna se začala lepšit, až přišlo naprosto nečekané vítězství ve Velké pardubické v roce 2009, kde porazil i velké favority. Následně vyhrál v roce 2010 a 2011 – vždy s J. Váňou. Nyní si užívá zasloužený důchod.
koně dostihy

Lidé

 Zde je důležité uvést hlavně jedno jméno.

Josef Váňa
 Narodil se v roce 1952 a i v současnosti je stále největší ikonou českého dostihového sportu – má mnoho nejen jezdeckých, ale i trenérských úspěchů. I přes mnohé komplikace, ať už se jednalo o jeho nelehkou cestu ke koním, nalezení koně, kdy by si oba vzájemně vyhovovali, až přes nespočet úrazů Velkou pardubickou vyhrál celkem 8x se 3 různými koňmi – Železník, Vronsky a Tiumen v letech 1987, 1988, 1989, 1991, 1997, 2009, 2010 a 2011. Dostihovému sportu se věnuje i jeho syn.