Spát ve dne?

Spát ve dne?

Ty naše roztomilé šelmičky v tom mají jasno, u nás je to trošku složitější. Podobně jako ony to prý se spánkem praktikoval i známý renesanční génius Leonardo da Vinci. Spal každých pár hodin 20 minut. Jemu to evidentně prospívalo, ale má to tak každý?
Osvěží a zregeneruje nás dvacetiminutový „šlofík“ všechny?
spánek pod kloboukem 
Kratší (do hodiny) spánek přes den je pro lidský organismus osvěžením. Když však „zabereme“ na delší dobu, dostane se tělo do hluboké spánkové fáze. Díky tomu se potom po probuzení cítíme více vyřízení, než když jsme si šli lehnout. Příliš dlouhé spánkové cykly přes den mohou též rozrušovat naše vnitřní hodiny. Naše energie bude kulminovat v nezvyklou dobu nebo rovnou dojde zcela k rozhození normálního nočního spánkového cyklu.
 
Pro asi 40 procent lidí je to otázka genetiky. Režim s krátkým denním pospáváním jim zajistí nejlepší produktivitu (i když pravděpodobně ne takovou, jakou měl zmíněný geniální renesanční umělec). Když takové lidi nenechají denní povinnosti (zaměstnavatel) přes den trochu pospat, nezbývá jim než se uchýlit k různým životabudičům. Ke kávě, energetickým drinkům, v horším případně něčemu silnějšímu.
 spící kočička
Jak poznat, zda do této skupiny patříte? Je to zcela jednoduché. Prostě si přes den zdřímněte a poznáte jak na tom jste. Když se sami vzbudíte za 20 – 30 minut a budete se cítit osvěženi, jste jedním z lidí, kteří potřebují spánek přes den. Když se vám stane, že se nemůžete z takového spánku probrat (často ani za pomoci alarmu) a místo povzbuzení jste rozespalí, není to pravděpodobně nic pro vás.
 
Ono vždyneplatí, že čím více spánku, tím více odpočinku. Jedním průzkumem bylo údajně zjištěno, že čím déle spíme, tím je větší šance na tzv. noční můry. Časté spaní může naznačovat i zdravotní problémy (kardiovaskulární problémy, cukrovka druhého typu).
 
Dlouhé spaní přes den má spíše negativa, koho však osvěží odpolední krátký „šlofík“, je to rozhodně lepší způsob získání energie než zmiňované stimulanty. Každý by prostě měl dělat to, co je nejlepší pro jeho tělo a naučit se rozpoznávat, co mu jeho tělo naznačuje.