Vyjíždíš na vozovku? Důvěřuj, ale prověřuj

Znáte známé české přísloví, které říká: “Důvěřuj, ale prověřuj?” Nebojte se ho aplikovat při každém vašem kroku životem. Jste ostřílený řidič, nebo spíše ten sváteční? Máte najeto ročně tisíce a tisíce kilometrů, nebo raději upřednostňujete vlak či autobus?

Ať tak či onak, měli byste si vždy prověřit stav vašeho vozidla, než s ním vyrazíte do silničního provozu. Projeďte se s námi následujícím kontrolním seznamem, zda jste nezapomněli na něco důležitého.
kontrola pneumatik
A. Kontrola pneumatik
Pneumatiky jsou základem každého automobilu, podobně jako motor, elektronika a další. Ale gumy mají jednu nevýhodu – často se na ně zapomíná a i přes počáteční defekt, můžete vyjet a setkat se s problémy o pár kilometrů později. Myslete proto zavčas na stav vašich pneumatik, ověřte si i to, zda máte rezervní nebo sadu na opravu defektů.

S kontrolou pneumatik souvisí i kontrola jejich nahuštění. Konkrétní hodnoty barů se liší dle hmotnosti a typu vozidla, ale standardně se uvádí hodnota 2,3 bar pro osobní automobil. Mějte namontované TPMS senzory a jezděte s klidem.

B. Kontrola brzdného systému
Pokud vám za jízdy selžou brzdy, je to dosti vážné. Myslete proto zavčas na tento problém, kterým neohrozíte jenom sebe, ale všechny účastníky silničního provozu ve vašem nejbližším okolí. Zkontrolujte si funkčnost brzd na ulici před vašim domovem.
Kontrola brzdného systému
C. Kontrola osvětlení
V České republice je povinnost svítit i za denního světla včetně vožení náhradních žárovek do vnějších světel a signalizace.
Svítí vám dobře i mlhovky? Kontrolky na panelu vás sice upozorní, ale už může být pozdě.

D. Povinná výbava
Nezapomínáte kontrolovat, zda je vaše povinná výbava kompletní? Máte vestu, trojúhelník, klíč na utažení matic, autolékárničku, rezervu nebo sadu na opravu defektů, náhradní světla?

Body vám sice ze systému nevezmou, ale pokuta může být až ve výši 2000 Kč za každou opomenutou věc.

E. Nezapomenout ani na doklady
A malá otázka na závěr – vozíte technický průkaz s sebou?