Vzestup Facebooku

Vzestup Facebooku

Facebook je součástí internetu od února 2004 a dnes je po google.com nejnavštěvovanější stránkou na světě. Tato sociální síť doslova změnila internet a svým způsobem i svět. Internetový věk lze dělit na dobu před Facebookem a dobu s ním.
ukazatel myši na fb
Počátky této sociální sítě jsou nenápadné, protože první Facebook s adresou thefacebook.com byl určen pouze pro studenty Harvardské univerzity, kteří tak mezi sebou mohli sdílet data a také se navzájem poznávat. Síť založil student programování Mark Zuckenberg, který je dnes jejím ředitelem, společně s Eduardem Severinem.O dva měsíce později, v dubnu 2004, se síť rozšířila i na jiné univerzity v USA a do konce roku byl Facebook dostupný i pro světové univerzity. V České republice se modré F poprvé objevilo v únoru 2006 na Masarykovo univerzitě.
Zlom nastal v srpnu 2006, kdy se Facebook otevřel veřejnosti a mohl se k němu připojit každý starší třinácti let. Tehdejší první uživatelé určitě netušili, že se stávají součástí světového fenoménu. V roce 2006 sociálním sítím dominovala dnes už skoro zapomenutá sociální platforma MySpace a online komunikace mezi uživateli probíhala převážně přes ICQ, případně přes chatovací místnost.
loga facebooku
Facebook od svého založení každým rokem roste, mění se a přizpůsobuje se době. Úspěch Zuckenbergerovi platformy je dán velkými možnostmi Facebooku, který skloubil dohromady několik služeb najednou. Modrá sociální síť nahradila RSS čtečky, chaty, diskuzní fóra a stále více a více lidí si vyměňuje zprávy skrze facebookový messenger namísto SMSek. Na Facebooku se prezentují firmy, weby, politici a velká část online marketingu je prováděna právě přes tuto sociální síť, která má více jak 2 miliardy aktivních uživatelů.
Facebook se stal v posledním desetiletí doslova fenoménem a internet můžeme dělit na Facebook a zbytek, nebo jej také nazvat internetem v internetu.